خلاصه ای از معیارهای انتخاب سگ

انتخاب سگ به عوامل متفاوت بستگی دارد

اول باید  هدفتان را از نگهداری سگ مشخص کنید.

اگر سگ را برای محافظت از مکانی می خواهید بسته به اینکه محافظت از آن مکان چقدر اهمیت داره از نژادهای متفاوتی می توانید اتفاده کنید:

سگهای محافظ مختلفی وجود دارند مثل دابرمن که معمولا واق واق نمی کنه و حتی در مواجهه با افراد ناشناس بدون صدا حمله می کنه. سگ هایی مثل گریت دین صدای بلندی دارن و بسیار قوی هستند ولی به اندازه دابرمن نمی توانند نگهبان های خوبی باشند. سگ نژاد راتویلر هم خیلی قوی است و می تواند به شدت وحشی باشد و برای نگهبانی از باغ ها و محل هایی که افراد زیاد در آن تردد نمی کنند مناسبتره. سگهای سرابی هم برای نگهبانی کارخانجات و باغ ها استفاده می شن که جثه بسیار بزرگ و صدای ترسناکی دارند و حضور و صداشون گاهی برای ترساندن کافیه ولی آنهارو معمولا برای گرفتن انسان تربیت می کنند و بهشون سگهای آدم گیر گفته می شود که بسیار خطرناک میتوانند باشند و نگهداری از آنهارو تنها یک فرد می تواند به عهده داشته باشد و همان فرد هم گاهی در معرض خطر خواهد بود. این سگها معمولا تنها شب ها باز گذاشته می شوند


دسته دیگر، سگهای همدم هستند که اونا رو هم بسته به اینکه کجا می خواهید ازشون نگهداری کنید متفاوتند.

اگر فضای کافی مثل باغ یا باغچه و ویلا دارید دستتون خیلی بازه و سگهایی مثل ژرمن شپرد، گریت دین، باکسر، پودل، بیگل، داشهوند، دالمیشن، سالوکی، گلدن رتریور و ... می توانند مناسب باشند

اگه فضای کوچکی برای نگهداری دارید باید از نژادهای کوچکتر یا سگهای عروسکی استفاده کنید ولی همیشه توجه داشته باشید که اگر بچه کوچک در منزل دارید سگهای نژاد کوچک معمولا بهش حسادت می کنند و احتمال ایجاد حادثه هم برای سگ و هم بچه بیشتر میشه و در انتخاب نژاد باید به خصوصیت ارتباط با کودکان دقت کنید. به طور کلی اخلاق سگهای نژاد گریت دین و باکسر، بولداگ و پاگ و پاپیلون بهتره و با بچه ها ارتباط خوبی برقرار میکنن ولی تریر ها و شی هوا هوا و نژادهایی مثل پکینیز حسادت بیشتری دارن و حضور بچه ها رو کمتر تحمل می کنن ولی سایزشون کوچکتره و در خانه راحت تر نگه داشته می شن. از سگ های کوچک ولی خوش اخلاق میشه نژادهای پاگ و بولداگ و پاپیلون رو نام برد که هم کوچکند و هم خیلی حسود نیستند. سگهای نژاد تریر، شیتزو پامرانین هم از نظر اندازه مناسب هستند و میزان حسادت و بدخلقی شون کمی کمتر از شی هوا هوا و پکینیزه.
بعضی نژادهای کمتر متداول هم هست مثل چوچو و سیبرین هاسکی که  چون متعلق به مناطق سرسیر هستند و پوشش خارجی زیادی دارند تو شرایط کشور ما نگهداریشون مناسب نیست.

نژادهای سگ محدود به موارد نام برده شده نیست ولی این نژادها قیمت مناسب تری دارند و راحت تر می توانید آنها را تهیه کنید.

 

علاوه بر ویزیت حضوری در کلبنبک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲ پیام بدید و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram