چند روش آسان برای خوراندن قرص و شربت به سگ ها

خوراندن قرص به سگها

1- ابتدا یک عدد سوسیس را به قطعاتی که از نظر اندازه مشابه قرص مورد نظر باشند خرد کنید و سپس سوسیس ها را همراه با قرصی که از پوشش خود خارج شده درون یک کیسه نایلونی قرار داده و به مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهید. با این کار قرص ها نیز بوی سوسیس خواهند گرفت. سپس در زمانی که معمولا به سگ خود غذا یا تنقلات می دهید با بازی پرتاب کردن و گرفتن تعدادی سوسیس را دانه دانه برای سگ خود پرتاب کنید تا بگیرد. سپس بعد از پرتاب کردن 4 سوسیس و گرفتن آنها توط سگ قرص مورد نظر را نیز مانند سوسیس ها پرتاب کنید و بلافاصله بعد از گرفته شدن قرص، مجدداً برای سگ سوسیس پرت کنید تا بگیرد.

2- روش دیگر برای مزه دار کردن قرص ها این است که قرص را در میان مقداری کره معمولی، کره بادام زمینی و یا پنیر خامه ای پنهان کرده و مخلوط قرص و کره را روی یک چوب بستنی و یا قاشقی که برای این منظور کنار گذاشته اید قرار داده و اجازه بدهید سگتان بدون اجبار و با میل خودش آن را بخورد. نکته مهم آن است که برخوردی کاملا طبیعی داشته باشید چون سگها به خوبی می توانند به تغییر رفتار و یا استرس شماپی ببرند. چند دقیقه در کنار سگ خود باقی بمانید تا از خورده شدن کامل قرص اطمینان حاصل کنید زیرا برخی سگها یاد می گیرند که قرص را از پنیر خامه ای و .. جدا کرده و نخورند. با مالش دادن گردن و گلو میتوانید بلعیدن را تحریک کنید

3- در صورتی که با این ترفند نیز موفق به خوراندن قرص نشدید می بایست با دست قرص را در انتهای زبان (عمق دهان) قرار داده و سپس برای چند ثانیه دهان حیوان را بسته نگه  داشته و گنار گردن او را به آرامی مالش دهید تا آن را ببلعد.

خوراندن شربت به سگ ها

برای خوراندن شربت دردرجه اول از قطره چکان پلاستیکی استفاده کنید. (هر قطره چکان کامل حاوی یک سی سی دارو خواهد بود.  در صورتی که حجم دارو بیشتر هست از سرنگ متناسب با حجم دارو و بدون سر سوزن استفاده کنید. مقدار داروی مورد نیاز را در قطره چکان یا سرنگ کشیده و سپس با یک دست پوزه سگ را از زیر چانه گرفته و با یکی از انگشتان لب را در محل دندنان نیش کمی بالا میبریم تا فضای خالی پشت دندان نیش قابل مشاهده باشد. سر سرنگ یا قطره چکان را در این قسمت قرارداده و به آرامی دارو را وارد دهان میکنیم (از پاشیدن ناگهانی دارو یا ریختن حجم زیاد به داخل دهان خودداری کنید چون باعث پریدن به گلو و عفونت ریه خواهد شد) و به حرکات زبان و بلع دقت کنید که نشان دهنده خوردن دارو هست و همراه با حرکات بلع مقادیر باقیمانده دارو را به تدریج وارد دهان کنید.

اگر حین خوراندن دارو، سگ دچار سرفه شد و یا دارو از بینی سگ بیرون ریخت، این نشانه پریدن دارو به مجاری تنفسی هست و حتما باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید تا از بروز عفونت تنفسی جلوگیری شود.

علاوه بر ویزیت حضوری در کلبنبک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲ پیام بدید و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram