تصاویر جراحی ترمیمی پارگی رباط صلیبی (Cranial Cruciate Ligament) زانو

در یک سگ تریر 9 ساله 

تیم جراحی: دکتر سارا مکرم (متخصص جراحی)، دکتر مریم راستی (دستیار جراحی)

پارگی رباط صلیبی یا CCL در سگها به خصوص سگهای نژاد کوچک مثل شیتزو و پامرانین و اشپیتز بسیار متداول هست و یکی از علل عمده ایجاد این مشکل دویدن سگ روی سطح لیز سرامیک و پارکت و یا بلند بودن ناخن های سگها هست. همچنین درمان نشدن در رفتگی کشکک عامل اصلی فشار بر رباط صلیبی و پاره شدن ناگهانی و بدون ضربه آن می‌باشد. یکی دیگر از علل ایجاد این مشکل افتادن سگ در چاله هست. پارگی این رباط در گربه ها بسیار کمتر دیده می‌شود. 

ترمیم سریع جراحی پارگی رباط صلیبی در اولین فرصت کلید موفقیت درمان است، در غیر این صورت به مرور مفصل زانو آسیب دیده و این آسیب با جراحی نیز قابل رفع شدن نخواهد بود.

علایم پارگی رباط صلیبی در سگها: از آنجایی که پارگی رباط صلیبی به صورت ناگهانی و در اثر ضربه ایجاد میشود در بسیاری موارد به دنبال دویدن یا لیز خوردن و بازی سگ ناگهان جیغ کشیده و سپس یک پا را بالا نگه داشته و روی زمین نمی گذارد.  معمولا درد بعد از یک هفته به تدریج کم شده و حیوان پا را مجدد روی زمین خواهد گذاشت ولی در صورت عدم انجام جراحی اصلاح پارگی به تدریج زانو دچار ساییدگی شده و پس از یک تا دو ماه مجدد لنگش در پای درگیر دیده می شود و این لنگش به مرور بدتر شده تا جایی که مفصل زانو قادر به باز و بسته شدن نبوده و هر حرکت کوچکی برای سگ به شدت دردناک خواهد بود. 

بهترین زمان جراحی اصلاح پارگی رباط صلیبی نهایت تا 10 روز بعد از ایجاد پارگی بوده و جراحی هایی که در کمتر از یک ماه از وقوع پارگی انجام شوند بهترین نتیجه را خواهند گرفت. 

در حین جراحی، ابتدا بقیای رباط پاره شده از مفصل خارج شده (بسیار مهم در پیشگیری از تخریب مفصل) و سپس با روشهای مختلف با استفاده از نخ های مخصوص رباط صلیبی جدیدی کارگذاشته میشود. در صورتی که در رفتگی کشکک زانو نیز به طور همزمان وجود داشته باشد این در رفتگی با چندین روش اصلاح میگردد. انتخاب روش ها بسته به درجه و شدت در رفتگی و وزن و سن و شرایط بیمار بر عهده جراح دامپزشک است.

در ادامه تصاویر این جراحی را مشاهده میکنید

  

دکتر سارا مکرم متخصص جراحی دامپزشکی از دانشگاه تهرن