عقیم کردن سگ های ماده اغلب با دو هدف انجام می شود:

1- عقیم نمودن سگ و گربه ماده و جلوگیری از بروز آبستنی

2- پیشگیری از بروز بیماری هایی مانند تومورهای سینه و بیماری های عفونی رحم و تومورهای رحم و تخمدان و تخفیف علائم بیماری هایی مانند دیابت و صرع و از بین بردن برخی رفتارهای نا مطلوب مانند علامت گذاری توسط ادرار.

جراحی عقیمی سگ و گربه یکی از متداول ترین جراحی هایی است که به صورت انتخابی (اختیاری) انجام می شود. در طی این جراحی حفره شکمی باز می شود و از این نظر با وجود متداول بودن انجام آن رعایت استریلیتی و اصول جراحی الزامی بوده و می بایست در محیط مناسب و توسط افراد با تجربه کافی انجام گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

جراحی عقیمی از نطر میزان درد در گروه جراحی های با درد متوسط قرار می گیرد و تحت بی هوشی عمومی قابل انجام است. اغلب سگ ها و گربه ها حداکثر 3 ساعت پس از اتمام جراحی کاملا به هوش آمده و می توانند راه بروند. فعالیت حیوان ممکن است تا 2 روز کمی کاهش پیدا کند ولی معمولا از روز سوم درد تنها در صورت لمس محل بخیه ایجاد می شود. معمولا داروی ضد درد مخصوص پس از جراحی در اختیار صاحب دام قرار می گیرد تا در صورت لزوم از آن به میزان گفته شده استفاده شود. در غیر این صورت باید از به کار بردن دارو های مسکن متداول (مانند استامینوفن و آسپرین) بدون مشورت با دامپزشک جداً خود داری نمود. بخیه ها اغلب 2 هفته پس از جراحی کشیده می شوند و تا زمان کشیده شدن بخیه ها باید از خیس و یا آلوده شدن آنها جلوگیری نمود که معمولا این کار با استفاده از چسب های مخصوص و یا بانداژ انجام می شود. در صورت تمایل می توان از بخیه های جذب شونده كه نیاز به كشیدن ندارند استفاده نمود ولی ریسك عفونت در این بخیه ها بالاتر است و بیشتر مناسب سگها و گربه های خیابانی می باشد كه پس از جراحی رها سازی شده و امكان دو هفته نگهداری و كشیدن بخیه وجود ندارد. محل برش در این جراحی بسیار کوچک بوده و در گربه ها حدود ۲/۵ سانتی متر می باشد. 

با توجه به اینکه این جراحی می تواند از بروز بیماری های کشنده ای مانند عفونت رحمی (پیومتر) و تومورهای سینه جلوگیری کند اغلب توصیه می شود در صورتی که تمایل به تکثیر نسل حیوان خانگی خود ندارید در سنین کمتر از 6 ماهگی و قبل از رسیدن به بلوغ حیوان خانگی خود را عقیم نمایید تا با جلوگیری از رشد بافت سینه، احتمال بروز تومورهای سینه را به حداقل ممکن کاهش دهید.

جراحی عقیمی سگ و گربه ماده در صورتی كه قبل از سن ٦ ماهگی انجام شود ریسك بروز تومور سینه را به ٠/٨ ٪‏ كاهش می دهد در حالی كه عقیم سازی بعد از یك بار فحلی ریسك را به ٨٪‏ كاهش داده و عقیمی بعد از دو بار فحلی تاثیر بسیار كمی در كاهش خطر سرطان سینه خواهد داشت. بنابر این هرچه زودتر عقیم سازی انجام شود از نظر سلامتی سگ یا گربه بهتر خواهد بود.البته این جراحی در سن كمتر از ٥ ماه نباید انجام شود چون می تواند منجر به عوارضی نظیر رشد قدی بیشتر از نرمال و یا، بی اختیاری ادرار شود.

 بخیه های این جراحی در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم به صورت بخیه زیبایی زده شده و علاوه بر ظرافت، کشیدن بخیه بسیار ساده و بدون درد بوده و احتمال باز کردن بخیه توسط سگ یا گربه و یا عفونت بسیار کاهش می یابد

همچنین جراحی در شرایط کاملا استریل و با لوازم یک بار مصرف انجام شده و در نتیجه بسیار امن و با کمترین خطر همراه میباشد

تصاویر زیر مربوط به جراحی عقیم نمودن سگ ماده در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم می باشد.

جراح: دکتر سارا مکرم (متخصص جراحی از دانشگاه تهران)