اول باید  هدفتان را از نگهداری سگ مشخص کنید.

اگر سگ را برای محافظت از مکانی می خواهید بسته به اینکه محافظت از آن مکان چقدر اهمیت دارد از نژادهای متفاوتی می توانید استفاده کنید:

سگهای محافظ مختلفی وجود دارند مثل دابرمن که معمولا واق واق نمی کند و حتی در مواجهه با افراد ناشناس بدون صدا کردن حمله می کند. سگ هایی مثل گریت دین صدای بلندی دارن و بسیار قوی هستند ولی به اندازه دابرمن نمی توانند نگهبان های خوبی باشند. سگ نژاد راتویلر هم خیلی قوی است و می تواند به شدت وحشی باشد و برای نگهبانی از باغ ها و محل هایی که افراد زیاد در آن تردد نمی کنند مناسبتر است. سگهای سرابی  نیز برای نگهبانی کارخانه، کارگاه ها و باغ ها استفاده می شوند که جثه بسیار بزرگ و صدای ترسناکی دارند و حضور و صدایشان گاهی برای ترساندن کافیست ولی آنها را معمولا برای گرفتن انسان تربیت می کنند و به آنها سگهای آدم گیر گفته می شود که میتوانند بسیار خطرناک باشند و نگهداری از آنها را تنها یک فرد می تواندبه عهده داشته باشد و همان فرد هم گاهی در معرض خطر خواهد بود.


دسته دیگه سگهای همدم Companion dogs هستند که آنها را هم بسته به اینکه کجا می خواهید ازشان نگهداری کنید متفاوتند.

اگر فضای کافی مثل باغ یا باغچه دارید سگهایی مثل ژرمن شپرد، گریت دین، باکسر و پودل می توانند مناسب باشند که البته 2 تای اولی باهوش ترند و معمولا دوستان بهتری می توانند باشند.

سگهای خانگی یا نژادهای عروسکی Toy Breed

اگر فضای کوچکی برای نگهداری دارید باید از نژادهای کوچکتر استفاده کنید ولی همیشه توجه داشته باشید که اگر فرزند کوچک در منزل دارید سگهای نژاد کوچک معمولا حسادت می کنند و احتمال ایجاد حادثه هم برای سگ و هم بچه بیشتر میشود. به طور کلی اخلاق سگهای نژاد گریت دین و باکسر و بولداگ بهتر است و با بچه ها ارتباط خوبی برقرار میکنند ولی تریر ها و شی هوا هوا و نژادهایی مثل پکینیز حسادت بیشتری دارن و حضور بچه ها را به ندرت تحمل می کنند (به خصوص اگر کودک بعد از ورود سگ به خانواده متولد شده باشد) ولی اندازه شان کوچکتر است و در خانه راحت تر نگه داشته می شوند. از سگ های کوچک ولی خوش اخلاق میشود نژادهای پاگ و بولداگ را نام برد که هم کوچکند و هم خیلی حسود نیستند. سگهای نژاد تریر هم از نظر اندازه مناسب هستند و میزان حسادت و بدخلقی شان کمی کمتر از شی هوا هوا و پکینیز است. سگهای نژاد پامرانین علاوه بر اخلاق خوب و نسبتا کم صدا بودن از چهره بسیار خندان و با نشاطی نیز برخوردار هستند.
برخی نژادهای کمتر متداول هم هست مانند چاوچاو و سیبرین هاسکی که گران قیمت هستند و چون متعلق به مناطق سردسیر هستند و پوشش خارجی زیادی دارند در شرایط کشور ما نگهداریشان زیاد مناسب نیست مگر اینکه امکانات خنک سازی کافی برای فصول گرم در اختیار سگ باشد.

نژادهای سگ محدود به موارد نام برده شده نیست ولی این نژادها قیمت مناسب تری داشته و راحت تر می توانید آنها را تهیه کنید.

پیج اینستاگرام کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم را دنبال کنید

pet_clinic_drmokaram@