تغذیه مرغ مینا               

مینا پرنده ای میوه خوار است و در طبیعت بیشتر از انواع میوه ها و هر از گاهی از انواع حشرات و کرم های روی درختان نیز استفاده میکند. 

برای نگهداری مینا در منزل باید شرایط تغذیه خاصی رعایت شود زیرا بدن مینا به گونه ای ساخته شده که به دلیل نوع تغذیه "میوه خواری" و کمبود میزان آهن در میوه ها، بر خلاف سایر موجودات که بیشتر آهن غذا را دفع کرده و بخش کمی را جذب میکنند، بدن مینا تمام آهن موجود در غذا را جذب میکند. همچنین مینا به طور ذاتی  به مواد غذایی دارای آهن زیاد علاقه دارد و به همین دلیل در تغذیه مینا نباید به علاقه حیوان توجه کرد و حتما باید زیر نظر دامپزشک مجرب جیره غذایی تعیین شود. 

بهترین غذا برای مینا انواع میوه ها در کنار غذای آماده مخصوص مینا که حتما دارای میزان آهن کنترل شده و کاهش یافته باشد. به طور کلیهر ماده غذایی که بیشتر از 1% آهن داشته باشد برای مینا ممنوع است. 

متداول ترین مواد غذایی "ممنوع" برای مینا:

-نان

-جوانه گندم

-گندم

-کشمش و زردآلوی خشک

-انگور زیاد

-خرما

-گوشت و مرغ

-میلورم زیاد

مواد غدایی بی خطر برای مینا:

برنج، سیب، موز، هلو، توت فرنگی و توت تازه به مقدار کم، هر میوه یا ماده غذایی که 1% یا کمتر آهن دارد. 

میزان آهن موجود در هر ماده غذایی را با جستجو در اینترنت پیدا کنید. 

حالا این آهن زیاد چرا برای مینا خطرناک است:

آهن زیادی در بدن مینا در بافتهایی مثل کبد و قلب ذخیره میشود و به تدریج باعث از کارافتادن کبد میشود. معمولا اولین علامت مشکل کبدی در مینا، عدم تعادل است به این صورت که روی چوب تلو تلو خورده یا به کرات از روی چوب می افتد. در این حالت آسیب کبدی به حدی زیاد شده که منجر به نارسایی کبدی و آنسفالوپاتی کبدی شده است که البته با دارو قابل کنترل خواهد بود. 

خیلی پیش از بروز این علاِم یک دامپزشک مجرب با معاینه مینا میتواند متوجه بزرگ شدگی کبد شده و با اصلاح رژیم غذایی و انواع داروها جلوی نارسایی کبد گرفته میشود. 

معاینه کبد مینا به طور روتین در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم انجام میشود. 

حتما با معاینات 6 ماه یک بار مینا از سلامت آن مطلع شوید. مینا در صورت نگهداری و تغذیه مناسب میتواند بیش از 20 سال عمر کرده و به صورت یک همدم مادامالعمر در کنار انسان زندگی کند. 

سایر شرایط نگهداری مرغ مینا همانند بقیه پرندگان دانه خوار بوده و میتوانید در این زمینه در بخش نگهداری از پرندگان دانه خوار مطالعه کنید.

  اشتباهات متداول در مورد حیوانات خانگی

 

علاوه بر ویزیت حضوری در کلینیک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲  و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram

دامپزشکی غرب تهران دامپزشک خوب کلینیک دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی خوب بیمارستان دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی تهران کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی غرب تهران، کلینیک دامپزشکی جنت آباد، کلینیک  دامپزشکی ستاری