گربه های نژاد اسکاتیش فولد

این نژاد یکی از نژادهای گربه های اهلی بوده که به دلیل وجود یک جهش ژنتیکی که غضروف ها را تحت تاثیر قرار میدهد، گوش هایی خم شده به سمت جلو و پایین با ظاهری جغد مانند دارد.

منشا این نژاد از اسکاتلند بوده است.

اندازه:

گربه های اسکاتیش فولد، گربه هایی با سایز متوسط تا بزرگ هستند و وزن آنها معمولا بین 3-6 متغیر است. چشم هایی گرد و بدنی گرد همراه با سری جغد مانند با گوش هایی افتاده دارند.

خصوصیات رفتاری

گربه های اسکاتیش، آرام، تعلیم پذیر و با هوش هستند. این گربه ها با شرایط جدید به خوبی خود را وفق داده و نیز بسیار خونگرم و مهربانند. آنها به شما زود وابسته میشوند ولی با این حال هیچ گاه به صورت آزار دهنده به شما نخواهند چسبید.

مثل همه گربه ها به بازی علاقه زیادی دارند ولی به دلیل هوش سرشارشان از بازی های آموزشی و از فرایند آموزش نیز بسیار لذت میبرند.

تاریخچه

اولین گربه اسکاتیش فولد سوزی نام داشت که در اسکاتلند در اطراف یک مزرعه پیدا شده بود و گوش هایش به طرز غیر معمولی خمیده شده و حالت صورت جغد مانند پیدا کرده بود. وقتی سوزی بچه دار شد، دو تا از توله هایش هم مانند خودش گوش های خمیده داشتند که سرپرستی یکی از آنها را ویلیام راس که علاقمند به گربه ها بود بر عهده گرفت. او این نژاد را به طور رسمی در سال 1966 در انگلستان ثبت نمود و با کمک یک متخصص ژنتیک در طول سه سال، 76 بچه گربه اسکاتیش که 42 تای آنها گوش های آویزان داشتند تولید کرد (34 بچه گربه گوش های صاف داشتند) و به این نتیجه رسیدند که این خصوصیت خمیدگی گوش در اثر یک ژن غالب به ارث می رسد.

تمام اسکاتیش فولد های کنونی از یک گربه اسکاتلندی به نام سوزی منشا گرفته اند زیرا دو تا از بچه های سوزی که گوش های خمیده داشتند یکی دختر بود و اسنوز نام داشت که سه ماه بعد از تولدش سوزی در اثر تصادف با وسیله نقلیه کشته شد و دیگری هم قبل از اینکه بچه گربه ای به دنیا بیاورد عقیم شد.

این مساله باعث شده گربه های این نژاد قرابت ژنتیکی زیادی با یکدیگر داشته باشند.

خصوصیات ظاهری

سر گربه های اسکاتیش گرد بوده و چشم های گرد و گوش های افتاده به سمت پایین و جلو باعث تشدید این حالت گرد بودن سر میشوند. این گربه ها برای بیان احساسات خود مانند سایر گربه ها از حرکات گوش ها استفاده میکنند.

بدن

گربه های اسکاتیش جزو گربه های متوسط تا بزرگ هستند و رنگ آنها بسیار متنوع است. نر ها اغلب بین 4-6 کیلو و ماده ها بین 2/7-4 کیلوگرم میتوانند باشند. تقریبا تمام قسمت های بدن به ویژه سر حالت گرد داشته و چشم ها درست و گرد هستند. پوزه نسبتا کوتاه بوده و قوس ملایمی دارد. بدن گرد و حالت پفی داشته و پاها کوتاه هستند. گردن کوتاه است و فاصله زیاد بین چشم ها چهره شیرین و بانمکی به اسکاتیش ها بخشیده.

موها

موها به هر رنگی میتواند باشد حتی رنگ سفید. اسکاتیش ها میتوانند مو بلند و یا مو کوتاه باشند. اسکاتیش های مو کوتاه، موهایی متراکم و مخملی داشته و مو بلند ها نیز دارای موهایی متراکم تر در ناخیه پاها و صورت و دم هستند.

گوش ها

خمیدگی گوش های گربه های اسکاتیش به دلیل یک ژن غالب که منجر به نقص در ساختار غصروفی می شود ایجاد شده و بچه گربه های اسکاتیش که گوش های افتاده نداشته باشند را اسکاتیش straight می گویند. گوش گربه های اسکاتیش اصیل تنها از یک نقطه دچار تا شدگی بود ولی پرورش دهندگان با انتخاب گونهتعداد چین ها را به دو تا سه چین در هر گوش افزایش داده اند که منجر به گوش هایی کاملا خمیده روی سر شده است.

خلق و خو

گربه های اسکاتیش صرف نظر از اینکه گوش های خمیده یا صاف داشته باشندف گربه هایی آرام و مطیع بوده و با همه انواع حیوانات خانگی و بچه ها به خوبی سازگار میشوند. آنها ذاتا بسیار دوست داشتنی و احساساتی هستند و به صاحب خود به شدت وابسته میشوند. آنها به بازیگوشی شناخته شده اند و از فعالیت های خارج از منزل بسیار استقبال میکنند. تنها ماندن در خانه مسلما چیزی است که آنها اصلا دوست ندارند.

عادت ها

اسکاتیش فولد ها معروف هستند که لغبی به پشت میخوابند. صذای لطیفی داشته و طیف زیادی از میو کردن را که در سایر نژادها دیده نمیشود تقلید میکنند. همچنین آنها به شکل بودایی مینشینند یعنی پاها را به دو طرف باز کرده و پنجه ها را به سمت شکم جمع میکنند.

سلامتی

عمر متویط گربه های اسکاتیش 15 سال است.

بیماری کلیه پلی کیستیک در این نژاد شایع است و با انجام سونوگرافی های منظم از سن کم میتوان آن را پایش و کنترل کرد.

همچنین این نژاد مستعد بیماری قلبی کاردیومیوپاتی می باشد.

نقص ژنتیکی غضروفی در این نژاد موجب مستعد شدن به مشکلات مفصلی به خصوص در ناحیه دم و زانو و مچ پا شده و ممکن از دامنه حرکت این مفاصل با افزایش سن کاهش یابد.

استئوکندرودیسپلازی (OCD)

یک نقص مادرزادی در نحوه تکامل استخوان ها و مفاصل است که در گربه های اسکاتیش موجب خمیده شدن گوش ها می شود. در گربه هایی که هوموزیگوت هستند یعنی یک جفت از ژن های مربوط به این بیماری را دارند ( تمام گربه های اسکاتیش فولد حداقل یک ژن را دارند) این نقص منجر به تغییرات دژنراتیو مفاصل و استخوان ها شده که حرکت را به مرور زمان برای آنها بسیار دشوار میکند.

در گربه های هتروزیگوت (که تنها یک ژن معیوب دارند) هم ممکن است این بیماری دیده شود ولی معمولا خیلی خفیف تر است. برخی نیز کاملا بدون علامت هستند.

بهترین روش تکثیر برای جلوگیری از تولید بچه گربه های هوموزیگوت، ترکیب گربه های اسکاتیش فولد با آنفولد هست که اغلب بجه گربه های متولد شده فولد های هتروزیگوت خواهند بود در حالی که در ترکیب دو گربه فولد احتمال بروز بچه گربه هوموزیگوت 50% است.

 

علاوه بر ویزیت حضوری در کلینیک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲  و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram

دامپزشکی غرب تهران دامپزشک خوب کلینیک دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی خوب بیمارستان دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی تهران کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی غرب تهران، کلینیک دامپزشکی جنت آباد، کلینیک  دامپزشکی ستاری