گربه های نژاد سیامی     

 

گربه سیامی یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در سراسر جهان است که از تایلند به دنیا معرفی شده است. این گربه های با رنگ بندی منحصر به فردشان، صدای بلند و خاص خود و شخصیت جالبشان، مورد علاقه خیلی ها هستند. در زیر به توضیحات بیشتری درباره خصوصیات ظاهری، خلق و خو، مشکلات سلامتی و .. پرداخته ایم:

خصوصیات ظاهری:

رنگ چشم‌های سیامی همیشه آبی و بسیار شفاف است.

رنگ موهای سیامی در بخش‌های سرد بدن (مانند گوش‌ها، پوزه و دست‌ و پاها) رنگ قهوه ای یا تیره است و در بخش‌های گرم (مانند بدن) رنگ کرم روشن دارد

دلیل دو رنگ بودن موهای گربه سیامی نیز به علت یک ژن خاص است که به عنوان ژن Siamese در نژاد سیامی وجود دارد. این ژن باعث می‌شود که موهایی که در مناطق داغ و سرد بدن گربه سیامی قرار دارند، دو رنگی باشند. بدین صورت که بخش‌هایی که در معرض سرما هستند (مثلاً صورت، گوش‌ها، دست‌ها و پاها) رنگ قهوه ای یا تیره دارند، در حالی که بخش‌هایی که در معرض گرما هستند (مانند بدن) رنگ سفید یا روشن دارند. این خصوصیت به عنوان "آلبینیسم یا زالی نسبی" شناخته می‌شود این ژن در گربه های سیامی روی آنزیم تیروزیناز اثر میگذارد که در سنتز رنگدانه ملانین در بدن دخالت دارد. این آنزیم تغییر شکل یافته به دما حساس است و در دمای نرمال بدن غیر فعال است ولی در دمای پایینتر فعال میشود و می تواند رنگدانه تیره که مسیول رنگ قهوه ای و سیاه است را تولید کند. در نتیجه این گربه ها در دمای سرد و در مناطقی از بدن که دمای کمتری دارد دارای رنگ تیره هستند. هر چقدر دمای محیط  سرد تر باشد رنگ تیره بیشتری روی موها و پوست دیده میشود و در مناطق گرمسیر این گربه ها کاملا به رنگ سفید یا کرم خواهند بود. .

گوش‌های گربه سیامی کمی بزرگ و نوک‌دار هستند.. گربه سیامی قد بلندی دارد و جثه ای ظریف و زیبا

وزن و سایز گربه‌های سیامی به علت تفاوت‌های فردی و همچنین جنسیت گربه‌ها ممکن است متفاوت باشد، اما به طور میانگین، وزن گربه‌های سیامی بین ۳ تا ۵ کیلوگرم است و طول بدن آن‌ها در حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر است.

خلق و خو:

گربه سیامی با خودمانی و باهوش است و به سمت صاحب خود پایبند است.

این گربه‌ها بسیار فعال و پرانرژی هستند و به بازی کردن و فعالیت در محیط‌های بزرگ علاقه‌مندند.

گربه سیامی صدای بلند و خاص خود را دارد که به عنوان یکی از ویژگی‌های آن شناخته می‌شود

گربه سیامی می‌تواند به دلیل خصوصیات خاصی که دارد، احساسات قوی‌ای داشته باشد. آنها با دوست داشتنی‌اند و بسیار هوشیار و فعال هستند. آنها صدای بلندی دارند..

مشکلات سلامتی:

عمر متوسط گربه های سیامی 12/5-14 سال بوده و نسبت به سایر نژادهای گربه کمی کمتر می باشد. گرچه رکورد پیرترین گربه نر دنیا با 30 سال سن متعلق به یک گربه سیامی است.

گربه های سیامی نسبت به سایر گربه ها بیشتر به بروز انواع تومورها به ویژه تومور های پستانی و نیز مشکلات گوارشی حساس هستند ولی بیماری های ادراری در آنها کمتر از سایر نژادها دیده می شود.

گربه های سیامی دارای ژن آلبینیسم یا زالی هستند که موجب نقص در آنزیم تیروزیناز شده و همچنین مثل اغلب گربه های چشم آبی دیگر فاقد لایه تیپتوم لوسیدوم در چشم هستند. این مساله موجب کاهش دید در شب این نژاد گربه شده و توانایی شکار را در آنها کاهش می دهد. همچنین به دلیل نقص آنزیم تیروزیناز، اتصالات عصبی چشم و مغز دچار اختلال بوده که چشم برای جبران تفاوت کیاسمای بینایی دچار لوچی می شود. امروزه با انتخاب ژنتیکی دیگر نقص لوچی چشم در این نژاد به ندرت دیده میشود.

بر خلاف سایر گربه های چشم آبی که می توانند دارای ژن ناشنوایی باشند، چشم های آبی در نژاد سیامی هیچ ارتباطی با شنوایی نداشته و ناشنوایی در این نژاد به دلایل ژنتیکی دیده نمی شود.

گربه سیامی به بیماری‌های قلبی و تنفسی حساسیت دارد و در مقابل عفونت‌ها نیز آسیب‌پذیر است.

گربه سیامی به مشکلات گوارشی نیز مبتلا می‌شود و ممکن است مشکلاتی مانند یبوست و اسهال را تجربه کند.

در کل گربه سیامی یکی از انواع گربه‌های هوشمند است که به دلیل باهوشی و توانایی‌های ذهنی بالا، می‌تواند به راحتی آموزش داده شود.

این گربه‌ها علاوه بر مهارت در بازی، به شیوه‌ی زندگی خودمانی نیز مهارت دارند و با مراقبت مناسب، به مدت طولانی می‌توانند زندگی کنند

گربه های سیامی به دلیل فرم کشیده خاص بدن و رنگ خاص موها برای تولید بسیاری از نژادهای دیگر گربه استفاده شده اند. سایر نژادهایی که از گربه های سیامی منشا گرفته اند:

گربه های هیمالین، گربه های نژاد بالینیز، گربه بنگال، گربه برومزی، گربه اورینتال مو بلند و مو کوتاه، گربه های جاوانیز، گربه ساوانا، گربه تای و بسیاری از نژادهای دیگر گربه. .
 

علاوه بر ویزیت حضوری در کلینیک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲  و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram

دامپزشکی غرب تهران دامپزشک خوب کلینیک دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی خوب بیمارستان دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی تهران کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی غرب تهران، کلینیک دامپزشکی جنت آباد، کلینیک  دامپزشکی ستاری

 

 
 
 
 
 

.