چرا گربه ها خرخر میکنند؟

یکی از سوالاتی که احتمالا هنگام مشاهده استراحت گربه ها  ذهن شما را مشغول می‌کند دلیل خرخر کردن گربه ها است. اغلب وقتی گربه ها در حال استراحت هستند ممکن است ببینید که صدایی مانند لرزش ویبره موبایل که در اثر لرزش هوای تنفسی در ربه ها هست از آنها ایجاد می‌شود. این لرزش همانند امواج آرامش بخش به نظر می‌رسد. 
حتما بارها هنگام دیدن این صحنه به این فکر کرده اید که علت این کار گربه ها چیست و آیا این کار صرفا نشانه احساس آرامش در گربه است؟
دانشمندان تنها در چند سال اخیر به این رفتار گربه ها توجه کرده و در صدد کشف علت و نحوه بروز این رفتار و نیز تاثیرات آن برآمده اند. 
طی بررسی های به عمل آمده این صدای گربه ها معانی بسیار متفاوتی دارد که در زیر به آنها میپردازیم:
۱- خوشحالی:
گربه ها در این حالت اغلب با آرامش به پشت خوابیده، مردمک تنگ شده و دم تقریبا بی حرکت است . در این حالت اگر گربه ‌حال ایجاد صدای ویبره (purr) هست میتوانید اطمینان داشته باشید که اکنون در حال لذت بردن از لحظات زندگیست 
۲- گرسنه هستند یا چیزی میخواهند:
گربه های خانگی گاهی وقتی گرسنه هستند نیز از این صدا استفاده می‌کنند ولی این لرزش را با صدایی مشابه گریه ترکیب می‌کنند به صورتی که حتی افرادی که گربه ندارند نیز می‌توانند این نوع خرخر را از خرخر ناشی از آرامش تفکیک کنند. 
۳- ارتباط بچه گربه با مادر
بچه گربه ها در همان روزهای اول زندگی نیز توان خرخر کردن را دارند. احتمالا آنها از این طریق محل خود و سالم بودن خود را به مادر اطلاع می‌دهند. همچنین این کار به برقراری ارتباط عاطفی مادر و بچه گربه ها کمک می‌کند. گربه مادر از این صدای ویبره به عنوان لالایی استفاده می‌کند.

۴- التیام و آرام بخشی 
گربه ها زمانی که از درد رنج میبرند نیز این حرکات لرزش مانند را انجام میدهد و خر خر می‌کنند، در حوله اول به نظر می آید این کار مثل انگشت نمیدن نوزادان آرامش بخش باشد ولی تحقیقات اخیر نشان دهنده این مساله است که این لرزش ها که با فرکانس پایین انجام می‌شود باعث کاهش التهاب، افزایش سرعت التیام زخم ها، تاندون ها و حتی شکستگی های استخوانی می‌شود، حتی توانسته اند این لرزش ها را با تاثیر امواج فراصوت بر التیام استخوان ها و تاندون ها مقایسه کنند. 
شاید به همین دلیل است که گربه ها می‌توانند پس از سقوط از ارتفاع زنده بمانند و یا سرعت التیام آنها از بسیاری جراحی ها بسیار بیشتر و بهتر از سگها می باشد. این فرکانس های لرزشی کارایی یک ماساژ را برای رفع درد، تنش و حتی استرس دارند. در واقع گربه ها همیشه یک ماساژور خانگی دارند