آیا همه تنقلات و خوراکی های تشویقی برای سگ ها بی خطر هستند؟ نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط دکتر سارا مکرم   

اغلب افرادی که از سگ نگهداری می کنند با این مساله که شکلات کاکائویی یا قهوه برای سگ ها مسموم کننده است اطلاع دارند ولی به همین نسبت اغلب بر این باورند که استخوان می تواند یک خوراکی تشویقی بی خطر و مفید برای دندانها باشد.

نکته اساسی اینجاست که با وجود اینکه استخوان یکی از خوراکی های مورد علاقه سگهاست باید در دادن آن به سگها بسیار احتیاط کنید. استخوانهای مرغ به طور کلی نباید توسط سگها خورده شوند زیرا ساختار آنها به گونه ای است که پس از خرد شدن لبه های تیز پیدا میکنند و این قطعات تیز می توانند به سادگی در دهان و یا مری سگ گیر کنند که گاهی خارج نمودن آنها مستلزم جراحی هایی بسیار دشوار است. علاوه بر این تحت هیچ شرایطی نباید از گردن مرغ به عنوان غذای سگ استفاده نمود چون استخوانهای گردن مرغ دارای زوائد تیز بوده و اغلب در مری گیر می کنند.

می توان در صورت تمایل از استخوان پخته قلم گوسفند به عنوان خوراکی تشویقی استفاده نمود اما به خاطر داشته باشید که تنها زمانی که در منزل بوده و مراقب سگ خود هستید از استخوان قلم گوسفند به عنوان خوراکی تشویقی استفاده کنید تا در صورت بروز هر گونه حادثه سریع متوجه شوید.

یکی از بهترین خوراکی های تشویقی برای سگ ها که هم بی خطر بوده و هم برای تمیز شدن دندانها بسیار مفید است انواع استخوانهای جویدنی خوراکی مخصوص سگ ها از نوع مرغوب می باشد که با وجود اینکه بافت سختی داشته و به تمیز شدن دندانها کمک می کنند، در هنگام جویده شدن به قطعات تیز تبدیل نشده و به دهان و دستگاه گوارش سگ آسیبی نمی رسانند و بخشی از ویتامین ها و کلسیم مورد نیاز او را نیز تامین می کنند.

توجه داشته باشید که استخوانهای خشک شده که به عنوان خوراکی سگ ها به صورت بسته بندی شده به فروش می رسند و سگها معمولا علاقه فراوانی به جویدن آنها نیز دارند را نباید هرگز بدون مراقبت در اختیار سگ خود قرار بدهید بلکه در تمام مدت خوردن اینگونه خوراکی ها نیز باید سگ خود را زیر نظر داشته باشید زیرا به علت خشک بودن این استخوانها، در اثر جویدن به سادگی به قطعات تیز شکسته می شوند که می تواند در میان لثه گیر کرده و موجب زخم شدن و گاه آسیب های جدی به حیوانتان شود.

دقت کنید که اغلب میوه ها به جز آووکادو، پیاز، سیر و انگور برای سگها بی خطر هستند ولی حتما هسته میوه های هسته دار را قبل از ارائه به سگها خارج کنید ( حتی هسته سیب چون مسموم کننده است)

تاریخ بروز رسانی ( 06 شهریور 1398 ساعت 16:42 )
 
طراحی سایت طراحی وب وبسایت نرم افزار سفارش مشتری نرم افزار موبایل سامانه انبارداری پورتال سئو برند آماده برند فروشی برند آماده فروشی