آیا همه تنقلات و خوراکی های تشویقی برای گربه ها بی خطر هستند؟ نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط دکتر سارا مکرم   

اغلب افرادی که از گربه نگهداری می کنند از دامپزشک خود شنیده اند که خوراکی هایی مانند انواع شکلات های کاکائویی و یا حاوی قهوه برای گربه ها مسموم کننده است ولی بسیاری از خوراکی هایی که به ظاهر از مواد غذایی متداول نیز هستند می توانند برای گربه ها مشکل آفرین باشند. یکی از آنها استخوانهای مرغ و به ویژه استخوانهای گردن مرغ است. استخوانهای مرغ به دلیل ساختار خاص خود بسیار شکننده بوده و در اثر جویدن به قطعات تیز خرد می شود که به سادگی می توانند موجب زخم شدن دهان شده و استخوانهای گردن مرغ می توانند به سادگی در مری گربه ها گیر کنند که خارج نمودن آن اغلب نیازمند جراحی بسیار دشواری می باشد.

یکی دیگر از خوراکی های خطرناک ماهی هایی هستند که تیغ های زیاد و نسبتا درشت دارند مثل قزل آلا و ماهیان بزرگتر. این تیغ ها علاوه بر زخم نمودن دهان می توانند در مری نیز گیر کنند که گاهی تشخیص آن نیز دشوار بوده و دیر صورت می گیرد که در این شرایط درمان آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. گربه ها با توجه به جثه کوچکشان در طبیعت می توانند از ماهی های کوچک تغذیه کنند (مثل کیلکا) که تیغ هایی بسیار ریز دارند و اغلب مشکل ساز نیستند.

گربه های معمولا مشکل پسند هستند و هر آنچه که در دسترسشان باشد را نمی خورند ولی با این وجود برخی مواد غذایی و یا اشیاء برای آنها به نظر خوشمزه و یا بسیار جذاب است. برای مثال گربه ها معمولا به برخی از مواد غذایی موجود در سطل ذباله منزل مانند بقایای گوشت و ماهی علاقه زیادی دارند و ممکن است زمانی که شما مراقب آنها نیستید و یا خارج از منزلید برای استفاده از این مواد به سطل ذباله و یا کیسه نایلون یا هر چیزی که بوی دلپذیری از سمت آن به مشامشان برسد حجوم ببرند و در همین زمان امکان بلعیده شدن استخوانهای نوک تیز، تیغ و از آن مهم تر نخ و یا نایلون بسیار زیاد است. نخ و نایلون در صورت بلعیده شدن وارد روده شده و در روده به مخاط گیر می کنند و متاسفانه به دلیل اینکه انسداد در روده ایجاد می شود علائم آن دیر بروز نموده و اغلب درمان آن نیازمند جراحی می باشد و در صورتی که از وقوع انسداد مدت زیادی گذشته باشد این جراحی می تواند با ریسک زیادی همراه باشد. به همین دلیل توصیه می شود که ذباله را در ظروف با درب بسته (و نه نایلون گره خورده) نگهداری کنید و حتی الامکان آنها را سریع از منزل خارج نمایید. و در منزل نیز از قرار دادن قطعات نخ بر روی زمین خود داری کنید.

یکی از بی خطر ترین خوراکی ها برای گربه ها انواع خوراکی های جویدنی مخصوص می باشد که علاوه بر اینکه موجب تمیز شدن دندانهای گربه می شوند (انواع مخصوص تمیز کردن دندان) حاوی مواد معدنی و ویتامین های لازم نیز هستند.

تاریخ بروز رسانی ( 27 مهر 1389 ساعت 18:08 )
 
طراحی سایت طراحی وب وبسایت نرم افزار سفارش مشتری نرم افزار موبایل سامانه انبارداری پورتال سئو برند آماده برند فروشی برند آماده فروشی