بخش دندانپزشکی نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط دکتر سارا مکرم   

امروزه با پیشرفت علم دامپزشكی وكشف دلایل بسیاری از بیماری ها، عمر مفید حیوانات خانگی بیشتر شده و دامپزشكان توجه بیشتری به پیشگیری نسبت به درمان دارند. نمونة بارز آن انجام دقیق و به موقع واكسیناسیون و درمان های ضدانگل می باشد. دهان و دندان حیوانات خانگی نیز از این امر مستثنی نبوده و جهت پیشگیری از بیماری های دهان و دندان، مراقبت روزانة صاحب حیوان و معاینات دوره ای و منظم توسط دامپزشك الزامی بوده و عدم توجه به آن بسیار خطرناك بوده و حتی منجر به مرگ می شوند. مطالعات اخیر نشان داده اند که بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با بروز بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارند زیرا به دنبال آسیب در لثه ها امکان ورود باکتری ها به خون فراهم شده و می تواند منجر به بروز بیماری در سایر اعضای حیوانات شود.

برای جلوگیری از ابتلای حیوان تان به بیماری های دهان و دندان باید برنامه ای منظم جهت مراقبت از آن داشته و در مواقعی هم از دامپزشك كمك بخواهید.

شایع ترین مشکلات دندانی در حیوانات عبارتند از:


- بیماری لثه یا Periodontal Disease: این بیماری به دنبال ایجاد پلاک های دندانی (جرم دندان) و در اثر نفوذ باکتری ها به لثه ایجاد می گردد که در نهایت منجر به لق شدن و حتی افتادن دندان خواهد شد. اولین قدم در درمان این بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن انجام جرم گیری و جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی است.

در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم امکان انجام جرم گیری توسط دستگاه جرم گیری اولتراسونیک با حداقل آسیب به مینای دندان فراهم است.

- پوسیدگی دندان ها: پوسیدگی دندان ها در سگ و گربه نسبت به انسان کمتر دیده می شود و اغلب نیز با سایر مشکلات دندانی مانند بیماری لثه ها و لق شدن دندان همراه است. دندانهای پوسیده و یا لق باید تحت بی هوشی کشیده شوند تا از بروز مشکلاتی مانند آبسه و عفونت جلوگیری گردد.   

- بلند شدن دندانها در خرگوش و همستر: بیماری طویل شدن ریشه دندان در خرگوش و همستر و حیوانات جونده ای که در منزل نگهداری می شوند بسیار شایع است. علت اصلی ایجاد این مشکل مصرف مواد غذایی نرم از جمله سبزیجات نرم می باشد. این بیماری در مراحل ابتدایی قادر به درمان بوده و می توان از پیشرفت آن جلوگیری نمود ولی در مراحل انتهایی می تواند منجر به مرگ حیوان گردد. در مورد همستر کوتاه نمودن دندانهای رشد کرده امکانپذیر است.

- آبسه و فیستول های دندان و دهان: در بسیاری موارد به دنبال افتادن دندانهای لق و پوسیده آبسه های دندانی و گاه فیستول ایجاد می شود به گونه ای که ممکن است این آبسه ها به بیرون از پوست و یا به داخل بینی سر باز کنند. درمان این شرایط نیازمند جراحی دهان و لثه بوده که در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم انجام پذیر می باشد.

 

دستگاه جرم گیری اولتراسونیک

تاریخ بروز رسانی ( 15 آبان 1392 ساعت 20:41 )
 
طراحی سایت طراحی وب وبسایت نرم افزار سفارش مشتری نرم افزار موبایل سامانه انبارداری پورتال سئو برند آماده برند فروشی برند آماده فروشی