صاحبان گربه ها باید به علائم رفتاری که نشان دهنده خلق و خو، سلامتی و یا شادی گربه آنهاست توجه داشته باشند

فهمیدن احساسات گربه ها و اینکه از چیزی ناراحت هستن یا نه دشوار است ولی در ادامه به شما میآموزم که به چه نکاتی باید توجه کنید و چه نشانه هایی بیانگر خوشحالی آنهاست:

خوشحالی چیست:

از نظر لغوی خوشحالی یعنی رضایت، آسایش، لذت و بخت

حالا چه نشانه هایی بیانگر خوشحالی در گربه ها است؟

یک گربه خوشحال بین ۱۰-۱۶ ساعت میخوابد که بیشتر این مدت در طول شب است، صبح زود بیدار شده و به دنبال غذا میگردد. سرحال، هوشیار و فعال بوده

و به دنبال توجه خاص از صاحبش می‌باشد. اگر در منزل چند گربه یا حیوان خانگی وجود دارد، گربه خوشحال با بقیه ارتباط خوبی داشته و معمولا اوایل روز به برقراری ارتباط و بازی و تعامل با سایر ساکنین منزل میگردد و در این بین استراحت کوتاهی نیز دارد. گربه ها اغلب هنگام ظهر نیز یک چرت کوتاه میزنند. حوالی عصر با ورود سایر اعضای خانواده دچار هیجان بیشتری شده و برای جنب و جوش شبانه آماده میشوند. در این زمان چشم ها براق، گوش ها متحرک و دم افراشته هست. شب هنگام و بعد از خوردن غذا ترجیح می‌دهند به سایر گربه های صمیمی تر و یا عضو مورد علاقه خانواده نزدیکتر شده و حتی با حرکات مالشی پنجه ها آرامش را به خود و دیگران ببخشند.

نشانه های گربه ناراحت

علل ایجاد ناراحتی در گربه ها، تجربیات ناخوشایند، ارتباط غیر بکنواخت با صاحب گربه (سفر های مکرر و غیبت مکرر یا مشغولیت زیاد صاحب گربه)، نبود تحرک بدنی، عدم وجود یک روتین ثابت (زمان ثابت غذا خوردن و خوابیدن و برس زدن و ..)، روابط نامناسب با سایر حیوانات موجود در منزل و بی توجهی به گربه و نادیده گرفته شدن.

همیشه دقت کنید که همانطور که ما در منزل ابزار آسایش و سرگرمی فراوانی برای خودمان تهیه میکنیم، هیچ کدام از این ابزار مورد علاقه گربه ها نیست و برای اینکه محیط منزل برای آنها نیز به اندازه کافی آرامش بخش و سرگرم کننده باشد، باید مثل آنها فکر کنیم. مثلا تصور کنید اگر گربه بودید و صاحب شما در طول روز به شما توجهی نداشت، بازی نمیکردید، ساعت مشخصی برای غذا خوردن سما وجود نداشت؟ ساعت مشخصی برای برس کشیدن و نوازش شدن وجود نداشت؟ خوشحال بودید؟

نشانه های گربه ناراحت:

وقتی شرایط زندگی برای گربه ناخوشایند باشد گربه ابتدا با خوابیدن بیشتر در طول روز و نا آرامی در شب ها، و احساس افسردگی و بی توجهی خود را نشان میدهد، سپس به تدریج رفتارهای ناهنجار دیگر شکل می‌گیرد مانند خرابکاری در منزل و یا زیاد غذا خوردن، برخی گربه ها به صاحب خود بی توجه می شوند، جشن‌هایشان از هیجان برق نزده و نگاه خیره پیدا می‌کنند، حس کنجکاوی آنها کاهش یافته و خمیده تر می نشینند، رفتارهای اجتماعی نامناسب نشان داده و حتی تهاجمی تر میشوند. در بسیاری مواقع تنها اصلاح رفتار ما و محیط پیرامون گربه، می‌تواند بسیاری از ناهنجاری های رفتاری را بهبود بخشد.

اقدامات لازم برای داشتن گربه شاد

۱- اغلب حیوانات با داشتن یک روتین روزانه (زمان و مکان ثابت غذا خوردن، دفع، بیرون رفتن ‌حمام کردن) و قابل پیش بینی بودن وقایع احساس شادی و آسایش بیشتری خواهند داشت.

۲- ورزش باعث رهاسازی هورمون های ضد استرس شده و حتی گربه های داخل منزل هم باید با استفاده از اسباب بازی های تحرکی ورزش روزانه داشته باشند.

۳- غذا باید سالم بوده و در ساعت و مکان مشخص در اختیار گربه قرار داده شود (نه اینکه همیشه غذا در ظرف غذا باشد) و هر از گاهی طعم غذا تغییر داده شود.

۴- مشکلات سلامتی گربه باید درمان شود. برای مثال گربه ای که انگل خارجی دارد و یا در اثر حساسیت دچار خارش مزمن هست و یا در ناحیه ای از بدن مثل گوش یا دندان‌ها درد داشته باشد نمیتواند خوشحال باشد. پس درمان مشکلات سلامتی تاثیر بسیاری در کیفیت زندگی حیوانات دارد.

۵- در مورد گربه های گوشه گیر، باید با استفاده از اسباب بازی هایی مثل پرهای آویزان شده از نخ و یا یک لیزر پوینتر، گربه را به بازی و تحرک واداشته و سعی کنید بازی همراه با شادی بوده و موجب افزایش تحرک گربه شوید.

به طور خلاصه یک گربه خوشحال، شبها به خوبی خوابیده و روزها پر انرژی و آماده تجربیاتی هست که در طول روز انتظارش را می‌کشند.