این یکی از پر تکرار ترین سوالاتی هست که اغلب افرادی که برای اولین بار تصمیم به پذیرفتن سرپرستی یک سگ میکنند از ما داپزشکان میپرسند.

پاسخ این سوال برای همه افراد یکی نیست و به شرایط زندگی و خانوادگی و حتی محل نگهداری و نژاد سگ و هدف از نگهداری سگ مرتبط است. 

مثلا سگهای نر نگهبان های خوبی هستند و سطح انرزی و جنب و جوش و صدای بیشتری دارند که گاهی این خصوصیات برای سگهای آپارتمانی مناسب نیست. 

از طرفی سگهای نر معمولا احساس مالکیت در قلمرو خودشون دارن و به همین دلیل با ادرار در محل تحت سلطه خودشون علامت گذاری میکنند که این مساله هم در منزل مشکل ساز هست. 

لازمه توضیح بدم اگر عقیم سازی در سن مناسب و قبل از شرع علامت گذاری انجام بشه این رفتار در سگ نر ایجاد نمیشه و اگر در اوایل شروع این رفتار هم عقیم سازی انجام بشه معمولا دفعات علامت گذاری به حداقل میرسه

اما در مورد سگهای ماده، این سگها معمولا آرام تر هستند و به جز زمانی که بچه دار هستند خشونت کمتری دارند و سطح انرزی کمتری هم نسبت به سگهای نر دارند. مساله خونریزی های 6 ماه یک بار سگهای ماده در منزل قابل توجه هست که البته برای یان مساله هم لباس های مخصوص وجود داره و هم با عقیم سازی این مورد کلا رفع خواهد شد.

نکته مهم در مورد عقیم سازی سگهای ماده: اگر قصد عقیم سازی سگ ماده خودتون رو دارین بهترین سن 5-6 ماهگی هست چون بیشتین مزیت رو برای کاهش ریسک تومورهای سینه هم خواهد داشت. عقیم سازی در سنسن بالاتر مزایای خودش رو داره ولی تاثیرش روی کاهش تومورهای سینه کاهش پیدا میکنه.