پاسخ به سوالات متداول شما

 

1- خواب زمستانی لاکپشت خاکی چقدره؟

لاکپشت های خاکی معمولا مدت زمان طولانی به خواب زمستانی نمیرن بلکه برای مثال اگر داخل منزل نگهداری بشن، یک هفته در محلی تاریک مثل زیر مبل مخفی شده به خواب میرن و بعد برای مدت کوتاهی بیرون میان و کمی غذا خورده و مجدد به خواب میرن.

لاکپشت های برکه ای خزری هم تا حدودی همینطور هستند

لاکپشت های گوش قرمز اصلا نیباید به خواب زمستانی برن و محل زندگی آنها باید منبع گرمایی مناسب برای داخل آب و روی خشکی داشته باشه تا در اثر کاهش دمای محیط به خواب نا خواسته زمستانی نرن چون بدن این لاکپشت ها اصولا ذخیره غذایی کافی برای خواب زمستانی نداره و اگر به خواب برن ممکنه دیگه بیدار نشن و یا بسیار بیمار بشن.

نکات مهم برای نگهداری و تغذیه لاکپشت ها را اینجا میتوانید ببینیند (کلیک کنید)

2- طول دوره بارداری سگ و گربه چقدر است؟ چطور بارداری را تشخیص دهیم؟

طول بارداری سگ و گربه معمولا 60-64 روز می باشد. برای تشخیص بارداری سگها کیت آزمایش هم وجود دارد ولی هزینه کیت بسیار گرانتر از انجام سونوگرافی بوده و نیز دقت آن به سونوگرافی نمیرسد. به همین دلیل بهترین روش تشخیص بارداری در سگ و گربه انجام سونوگرافی است. سونوگرافی معمولا 20 روز بعد از زمان جفت گیری نشان دهنده وجود بارداری و تعداد توله ها می باشد گرچه از حدود هفته دوم هم سونوگرافی می تواند نشان دهنده بارداری باشد ولی تعداد توله ها را نمی توان در این زمان مشخص کرد. سونوگرفی تشخیص بارداری در کلینیک دکتر مکرم توسط متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دامپزشکی انجام می شود.

3- چطوری به بچه سگ و گربه یا سنجاب شیر بدیم و چه شیری مناسب است؟

این سوال خیلی خوبی بود چون ما هر روز شاهد بچه گربه ها و توله سگها و سنجاب هایی هستیم که در اثر اشتباه در شیر دادن دچار عفونت تنفسی کشنده و خفگی شدن. باید بدونین بچه گربه و بچه سنجاب در بدو تولد بسیار ناتوان تر از نوزاد انسان هستند و مثل نوزاد انسان نمیشه به صورت خوابیده به پشت به اون ها شیر داد. در این قسمت روش شیر دادن درست به توله سگها، بچه گربه و نوزاد سنجاب و نوع شیر مناسب و میزان شیر مورد نیاز هر وعده رو میتونید ببینید:

روش شیر دادن به نوزاد حیوانات

 

4- چرا برخی گربه ها شوفاژ را لیس می زنند؟

پاسخ به این سوال را میتوانید اینجا ببینید (کلیک کنید)

5- با گربه های خانگی خشن چطور رفتار کنیم و چطور آنها را تربیت کنیم؟

پاسخ این سوال در چند خط نمیگنجد و به همین دلیل پاسخ را می توانید اینجا ببینید (کلیک کنید)

6- چه کار کنم سگم به غریبه های پشت در منزل واق واق یا پارس نکند؟

آموزش سگ ها برای اینکه به افراد غریبه پشت در منزل پارس یا واق واق نکنند کار آسانی نیست و نیاز به تداوم و صبر دارد. اینجا راهکارهایی برای روش درس آموزش واق واق نکردن به افراد پشت درب را آورده ام (کلیک کنید)

7- سگ من هنگام پیاده روی مرتب شن و ماسه  های روی زمین را میخورد. چه کار کنم علتش چیست؟

سگ ها به دلایل مختفی ممکن است ماسه یا خاک بخورند ولی این رفتار اصلا نباید تشویق شده و یا با ان به صورت هیجانی برخورد شود (یعنی حتی دعوا کردن و کارهای هیجانی هم نباید انجام شود). برخی از دلایل خوردن ماسه و خاک باتند از:

1- کنجکاوی: سگها ذاتا کنجکاو هستند و یکی از ابزارهای کشف مواد خوردن و چشیدن طعم آن است

2- حوصله سر رفتن: اگر سگ شما به میزان کافی فعالیت بدنی نداشته باشد ممکن است از روی بی حوصلگی مواد غیر خوراکی را بخورد

3- سوء تغذیه: اگر سگ دچار کمبود مواد معدنی باشد ممکن است به خوردن مواد غیر غذایی روی آورد

4- بیماری ها: بیماری هایی مانند کم خونی، مشکلا گوارشی و اختلالات هورمونی میتوانند منجر به خوردن مواد غیر خوراکی شوند.

در صورتی که سگ شما  ماسه یا خاک میخورد باید حواس او را به کار دیگری پرت کنید تا از خوردن دست بردارد چون این می تواند منجر به انسداد گوارشی شود. اگر علایمی از بیماری داشت حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

5- چرا کیسه م ق ع د ی بعضی از سگها زود به زود نیاز به تخلیه دارد؟

کیسه های م ق ع د ی در سگها و گربه ها وجود دارد. در گربه ها به دلیل سفت بودن مدفوع معمولا همراه با خروج مدفوع تخلیه شده و نیازی به تخلیه کردن توسط دامپزشک اغلب وجود ندارد ولی در برخی موارد در گربه ها نیز باید تخلیه شود.

در مورد سگهای خانگی به دلیل اینکه کمتر از سگهای آزاد، استخوان مصرف می کنند و مدفوع نرم تری دارند و نیز رفتار علامت گذاری با مالیدن پشت به درخت ها (برای باقی ماندن ترشحات بو دار کیسه ها روی درختان) در منزل انجام نمی شود، این کیسه ها نیاز به تخلیه توسط دامپزشک دارند. در صورتی که سگ دچار عفونت و التهاب کیسه های مقعدی باشد، نیز ممکن است کیسه ها نیاز به تخلیه در فواصل زمانی کمتر داشته باشند. عفونت را دامپزشک در هنگام تخلیه کیسه ها از روی ضاهر و بوی ترشحات تخلیه شده تشخیص خواهد داد.

کیسه های مقعدی ممکن است به مشکلات دیگر مانند انواع تومورها نیز مبتلا شوند که در این حالت دامپزشک معمولا با معاینه، سونوگرافی و یا نمونه برداری به تشخیص قطعی رسیده و با استفاده از جراحی، کیسه ها و تومورها برداشته خواهند شد.

نکته: تخلیه کیسه ها توسط افراد غیر متبحر میتواند منجر به آسیب به کیسه یا مجرای آن و التهاب بسیار شدید و عفونت شود که درمان آن طولانی بوده و نیازمند بی هوشی های مکرر و حتی جراحی می باشد. اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید.

6- چرا سگهای نژاد شیتزو اجازه مسافرت با هواپیما ندارند؟

اولین نکته اینکه این ممنوعیت برای سگهای نژادهای براکیسفال (پوزه کوتاه) فقط در صورت حمل در بخش بار هست یعنی برخی از ایرلاین ها اجازه میدن سگهای شیتزو کوچک که داخل باکس کوچک مناسب داخل هواپیما قرار داشته باشن در طول پرواز داخل باکس و زیر صندلی صاحبشون حمل بشن و برای این مساله باید با ایرلاین مورد نظر تماس بگیرین. همچنین میتونین لیست ایرلاین های مناسب رو از این لینک ببینید

علت اینکه سگهای براکی سفال نمیتونن داخل بخش بار حمل بشن این هست که اون ها مستعد مشکلات تنفسی هستن و نمیشه در حین سفر براشون از داروهای آرام بخش و خواب آور خوراکی استفاده کرد چون ریسک مشکلات تنفسی در اونها رو بسیار بیشتر میکنه.

7- عروس هلندی من وقتی در منزل آزاد بود داخل قابلامه آب جوش افتاد. حالا چیکار کنم؟

اولین نکته اینکه پرنده ها زمانی که ظرف آب یا مایع در حال جوشیدن یا بخار کردن روی گاز یا زمین وجود داره نباید در منزل ازاد باشن چون خاصیت بخار و گرما این هست که وقتی پرنده در حال پرواز از روی ظروف حاوی بخار یا گرما هست به دلیل رطوبت و اختاف فشار هوا در بالای منبع گرمایی تعادل پروازشون رو از دست داده و حتما داخل ظرف سقوط خواهند کرد.

حالا اگر این اتفاق افتاد اولین کار این هست که مناطقی از پوست پرنده که با آب داغ تماس داشته رو برای 15 دقیقه زیر آب خنک (نه آب سرد) قرار بدین تا دمای پوست کاهش پیدا کنه و آسب ناشی از گرما ادامه پیدا نکنه. مراقب باشین آب سرد نباشه که باعث افت دمای شدید پرنده بشه. سپس پرنده رو به دامپزشکی ببرید تا محل سوختگی درمان بشه.

نکته مهم: به هیچ عنوان از پماد های ضد سوختگی به پوست پرنده نزنین چون این پماد ها حاوی روی یا زینک هستند که برای پرنده به شدت مسموم کننده هست و به سرعت منجر به مرگ پرنده در عرض یک روز خواهد شد.

8- سگ من مورچه و سوسک رو میخوره میتونه براش مشکل ساز باشه؟

سوسک ها منبعی از انواع میکروب ها میتونن باشن و مورچه ها در طبیعت یکی از راه های انتقال انگل ها و قارچ ها به سایر حیوانات هستند. گرچه بیشتر روی انگل هایی که به حیوانات علف خوار منتقل میکنند توجه شده ولی احتمال انتقال این انگل ها به سایر گونه های جانوری مثل سگ و گربه نیز منتفی نیست. در نتیجه بهتر است با پاکیزه نگه داشتن محیط و بستن محل های عبور و مرور حشرات از ورود آنها به منزل جلوگیری کنید. برای مبارزه با مورچه یکی از مهمترین نکات دور ماندن غذای خشک سگ و گربه از مورچه و نگهداری در ظروف درب بسته است و همچنین از باقی ماندن غذای خشک در ظرف غذا جلوگیری کنید یعنی غذای سگ و گربه در ساعات مشخص روز در ظرف غذا قرار داده شود و بعد از حدود نیم ساعت که غذا خورده شد، باقیمانده غذا را جمع آوری کنید. این مساله به افزایش شادی حیوان خانگی و جلوگیری از اضافه وزن سگ و گربه نیز کمک می کند.

9- گربه من شبها بیداره و میو میو میکنه تا بیدار بشم و باهاش بازی کنم. چیکار کنم شب ها بخوابه؟

خوب اول باید این نکته رو بدونین که گربه ها حیواناتی نوکتورنال یا شب زی هستن و در طبیعت شبها فعال هستن و چشمشون هم توانایی دید در شب بهتری داره و دید چشمشون روزها کمتر از شب ها هست. پس طبیعتا حق دارن شب ها بیشتر انرژی برای بازی داشته باشن چون معمولا 13 ساعت در روز میخوابن. حالا اگر میخواهید این عادت رو تغییر بدین باید عصر ها تا قبل از ساعت خواب با گربه بیشتر بازی کنین تا شب خسته تر باشه وانرژیش تخلیه شده باشه و راحت بخوابه. در طول روز هم با تحرک و بازی کمتر بگذارین بخوابه. از دامپزشک هم میتونین برای دریاف داروی کمکی برای خواب بهتر کمک بگیرین

10- گربه من کاکائو و نوتلا خورده و الان استفراغ کرد. مشکلی پیش میاد؟

شکلات و کاکائو و قهوه و حتی چای به دلیل وجود کافئین و متیل گزانتین و تئوبرومین برای اغلب حیوانات به خصوص سگ و گربه و سنجاب و همستر و خرگوش مسموم کننده هستند. بسته به میزان شکلاتی که خورده و درصد وجود متیل گزانتین و کافئین موجود در اون ها علایم میتونه از بی قرارای، لرزش بدن، استفراغ، اسهال و تا آریتمی و ایست قلبی متغیر باشه. پس اگر دیدین که شکلات یا قهوه خورده سریع همراه با نوع شکلاتی که خورده بیایین کلینیک تا میزان ماده سمی دریافت کرده رو تعیین کرده و درمان مناسب رو براش انجام بدیم.

11- گربه من بیماری FIP گرفته و گفتن باید یوتانایزش کنم و میمیره. درمانی براش هست؟

این بیماری ویروسی تاچند سال پیش درمانی نداشت ولی خوشبختانه الان براش درمان موثر وجود داره و هرچقدر درمان زودتر شروع بشه روند بهبودی سریعتر خواهد بود و شانس بهبودی هم بیشتره. با اولین دوز دارو، اشتهای گربه مجدد بر میگرده و تب قطع میشه. این درمان اکنون در تهران تنها در دو مرکز انجام میشه که مرکز دکتر مکرم تنها با هدف اینکه گربه های بیشتری از این بیماری نجات پیدا کنند، درمان رو با یک چهارم هزینه انجام میده. برای اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید یا در واتس آپ و اینستاگرام به ما پیام دهید.  برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان FIP اینجا را بخوانید

12- از کجا بفهمم حیوون خونگیم کک یا کنه و شپش یا جرب داره؟

خوب کنه ها حشرات خونخوار بزرگی هستند که با چشم دیده میشن. حشراتی با بدن گرد بیضی و گاهی تخت در ابعاد 2 میلیمتر تا 1/5 سانتیمتر (وقتی خون خورده باشن) و چهار جفت پا دارن و به پوست چسبیده هستند و معمولا داخل گوش، پشت گوش، اطراف دم و کشاله ران و جاهایی که از دسترس حیوان برای لیسیدن دور هست دیده میشن.  اینجا می توانید اطلاعات بیشتر و تصاویر انگل ها و نحوه استفاده از پنس مخصوص برداشت کنه را ببینید

کک ها حشراتی هستند که با چشم دیده میشن ولی به دلیل سرعت پرش زیاد معمولا با توجه به علایمشون تشخیص داده میشن چون پیدا کردنش لای موها سخته. ریز هستن در حدود 1-2 میلیمتر. دامپزشک از روی دانه های مدفوع سیاه رنگ کک ها و علایم پوستی که ایجاد میکنه و حتی گاهی از روی برخی انگل ها و بیماری هایی که ناقلش هستن به وجود کک پی میبره.

شپش ها حشرات واقعی هستند با سه جفت پا که بدنی شبیه مورچه دارند و مثل کک و کنه خونخوار هسند. از مورچه کوچکتر است و گاهی لا به لای موها دیده می شود. گالهی خارش و ریزش مو ایجاد میکند و محل گزش آنها را نیز گاها روی پوست می توان دید.

جرب ها انگل هایی زیر پوستی هستند که دامپزشک با توجه به علایم و نمونه گیری پوست آنها را تشخیص داده و درمان میکند. درمان برای هر گونه جرب متفاوت است و به همین دلیل برای تشخیص و درمان درست همیشه نمونه گیری توصیه می شود.

در هر حالت برای درمان حتما از دامپزشک کمک بگیرید

13- بعد از عقیم سازی نشانه گذاری گربه و سگ تمام می شود؟

بستگی به سن عقیم سازی دارد. اگر مدت کوتاهی از شروع رفتار نشانه گذاری با ادرار گذشته و عقیم سازی انجام شده بله این رفتار کامل قطع می شود و در غیر این صورت تعداد دفعات تا 80% کاهش پیدا میکند. اطلاعات کامل در مورد عقیم سازی انواع حیوانات را اینجا بخوانید (کلیک کنید).

 

 

علاوه بر ویزیت حضوری در کلینیک، میتوانید از ویزیت آنلاین کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم استفاده کنید

به این منظور در واتس آپ با شماره ۰۹۰۳۴۴۴۳۷۵۲  و یا در اینستاگرام کلینیک دامپزشکی پیام بدید

Instagram: @pet_clinic_drmokaram

دامپزشکی غرب تهران دامپزشک خوب کلینیک دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی خوب بیمارستان دامپزشکی غرب تهران بیمارستان دامپزشکی تهران کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی غرب تهران، کلینیک دامپزشکی جنت آباد، کلینیک  دامپزشکی ستاری